Urlop okolicznościowy urodzenie dziecka – kto może z niego skorzystać? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Urlop okolicznościowy urodzenie dziecka – kto może z niego skorzystać?

Urlop okolicznościowy urodzenie dziecka – kto może z niego skorzystać?

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Aditya Romansa on Unsplash

Urlop okolicznościowy z okazji urodzenia dziecka przysługuje w wymiarze 2 dni roboczych.

Z okazji urodzenia dziecka, zarówno mamie i tacie przysługują dni wolne od pracy. Dzieje się tak w przypadku, jeśli są oni ubezpieczeni w ZUS i pracują na zasadzie umowy o pracę lub własnej dzielności.

Urlop okolicznościowy urodzenie dziecka – przysługują 2 dni wolne

Urlop okolicznościowy z okazji urodzenia dziecka przysługuje rodzicowi na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. odnośnie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, gdy pracodawca jest zobowiązany zwolnić od pracy pracownika w związku z wystąpieniem określonych zdarzeń związanych z jego życiem osobistym jak na przykład: ślub, narodziny dziecka, zgon i pogrzeb najbliższych członków rodziny.

Urlop okolicznościowy z okazji urodzenie dziecka przysługuje w wymiarze 2 dni i może z niego skorzystać wyłącznie ojciec dziecka.

Urlop okolicznościowy urodzenie dziecka – formalności

Jako podstawę udzielenia pracownikowi urlopu z okazji urodzenia dziecka przyjmuje się wniosek pracownika, w którym występuje on o udzielenie mu 2 dni wolnych, w pełnym wymiarze czasu pracy. 2 dni wolne przysługują pracownikowi niezależnie od ilości dzieci, które urodziły się podczas jednego porodu.

Urlop okolicznościowy nie przysługuje mamie dzieci, ponieważ zgodnie z przepisami obligatoryjnie powinna ona przebywać wówczas na urlopie macierzyńskim, trwającym 8 tygodni.

CZYTAJ TEŻ >> Ząbkowanie i ślinotok - jak pielęgnować wysuszoną skórę dziecka